Smart cities – Jak buduje się inteligencję miast

Temat inteligentnych miast (“smart cities”) staje się coraz bardziej popularny. Miejski krajobraz coraz częściej wyposażamy w inteligentne sensory i rozwiązania, które kilka lat temu uchodziły by co najwyżej za dobry temat na powieść science fiction.

Jakie są najlepsze przypadki wynalazków, które sprawiają, że nasze miasta są bardziej “inteligentne”? Mogą to być na przykład systemy monitoringu reagujące na przemoc oraz problemy zdrowotne mieszkańców. Podobnie z oszczędzaniem elektryczności i wody, mierzonych specjalnymi sensorami, co prowadzi do wielkiej oszczędności zasobów. Innym ciekawym rozwiązaniem są parkingi, które mierząc ilość zajętych miejsc uprzedzają o ich braku poprzez aplikację i kierują na inne lokacje w mieście. Ilość takich pomysłów jest nieograniczona.

Przykłady ze świata? W Dubaju pracuje się nad systemem autonomicznego transportu miejskiego bez kierowców, łatwo dostępnego dla mieszkańców. Istnieją tam też kody QR informujące o instytucjach znajdujących się w konkretnych budynkach. Nowy Jork pracuje nad elektronicznymi stanowiskami, gdzie znajdziemy wszystkie ważne informacje na temat sytuacji w mieście oraz darmowe Wi-Fi. W Kopenhadze ekologiczne miejskie pojazdy mierzą poziom zanieczyszczenia i aktywnie pomagają go zmniejszać.

Helio Smart Shelter to jeszcze jedno rozwiązanie podobne do tych opisanych powyżej. Jego interaktywny totem i rozmaite udogodnienia to kolejny krok do sprawienia, że nasze miasta będą bardziej inteligentne.